Kategorie: Ogólnie

Co lepsze pływanie na plecach czy brzuchu

Pływając zapewne zastanawiasz się co jest lepsze pływanie na plecach czy na brzuchu. Mamy w końcu trzy (a licząc pieska nawet cztery) style które wykonuje się na brzuchu oraz jeden styl na plecach.
Zastanawiające pytanie, spójrzmy jednak na nie z kilku perspektyw.

Czy warto uczyć się pływania na plecach?

Oj warto, chociażby z powodu opanowania umiejętności leżenia na plecach. Dzięki temu płynąc np. przez jezioro itp. możemy odpocząć w razie zmęczenia. W moim odczuciu umiejętność nie do przecenienia. Bez umiejętności “ratunkowych” to całe pływanie nie ma sensu. Ile razy widziałem w czasie zawodów w wodach otwartych jak TOPR’owcy musieli ściągać ludzi z trasy którzy z różnych powód woleli się wycofać. A co by było gdyby to nie były zawody tylko przepłynięcie wpław całego jeziora. Wtedy może nie być służb ratowniczych w pobliżu i robi się klops…

Poza tym pływanie na plecach rozwija sporo mięśni, ale w sumie to każdy styl pływacki coś rozwija 🙂

 

Czy pływanie na plecach pomoże mi w pływaniu na brzuchu?

Jeśli chodzi o żabkę oraz o delfina to nic mi nie wiadomo o zaletach pływania na plecach. Jednak jeśli chodzi o kraula to pływanie na plecach ma duży wpływ na ten styl. Powód hmm prozaiczny. Analizując ruchy wykonywane w kraulu i te wykonywane przez dłonie płynąc na plecach można dostrzec podobieństwo. To podobieństwo nie jest przypadkowe. Ćwicząc oba style stajemy się lepsi w każdym z nich. Wielu pływaków trenujących kraula musi trenować także pływanie na plecach, właśnie jako uzupełnienie treningu pływackiego. Chodzi o trenowanie mięśni “przeciwstawnych” w sensie, że mięśnie by być lepsze muszą mieć inne mięśnie które im pomagają w pracy. Właśnie trenując pływanie na plecach wzmacniamy te dodatkowe mięśnie. Ciężko to zjawisko wytłumaczyć w kilku słowach. Uwierz mi po prostu 🙂 Żeby być szybszym/szybszą musisz trenować dodatkowe mięśnie i tyle.

Ok, ale nadal mi nie powiedziałeś co lepsze..

Niby nie odpowiedziałem, ale to tak jak pytanie czy lepsze jest jedzenie sztućcami czy pałeczkami. W moim odczuciu kwestia gustu. Z punktu widzenia rozwoju mięśni warto trenować pływanie na plecach oraz na brzuchu.

Zobacz komentarze

  • Czy pływanie na plecach pomoże mi w pływaniu na brzuchu?
    Przepraszam, że się będę wymądrzać, ale mnie pomogło bardzo. Płynąc na plecach wykonywałam nogami ruchy do "żabki" w ten sposób aby kolana nie wystawały z wody. To ćwiczenie było dla mnie bezcenne, gdyż miałam ogromne trudności z pracą nóg. Teraz podczas każdego pobytu na pływalni staram się przynajmniej dwa razy przepłynąć basen w tej pozycji, co pomaga mi w koordynacji pracy nóg.

    • Hej,
      pewnie że pomaga. Nie tylko to ćwiczenie o którym piszesz. Także dla kraulistów wskazane jest pływanie na plecach. Rozwija ono mięśnie "odwrotne" do kraula co finalnie przekłada się na lepszy balans mięśni. Dzięki temu pływa się szybciej.

Share
Opublikowane przez
Kamil

Recent Posts

Czy można płynąć samymi rękoma

Czy można pływać na samych rękach? Takie pytanie zadaje sobie wielu triathlonistów. Czytając wiele opisów…

4 lata temu

Podcast #2 – odpowiedzi na pytania

Hej, w tym podcaście odpowiadamy na pytania Ewy oraz Karoliny! Dowiesz się z niego czy…

4 lata temu

Wyniki ankiety nr 2 – chcę więcej wiedzieć o stylu pływackim

Zakończyliśmy drugą ankietkę. Ciekawiło mnie jakie jest Twoje zdanie o materiałach na stronie. W sensie…

4 lata temu

Podcast #3

Hej, w tym podcaście odpowiadamy na: Czy picie wody w basenie chlorowanym szkodzi? Jak wydychać…

4 lata temu

Pytania głosowe

Hej, wrzuciłem właśnie nową funkcję na stronkę!Sporo osób zadaje mi pytania w formie mailowej. Fajnie…

4 lata temu

Wyniki ankiety nr 3 – Jak oceniam swoje umiejętności pływackie

Zakończyliśmy właśnie trzecią ankietkę :) Tym razem pytanko to "Jak oceniam swoje umiejętności pływackie". (więcej…)

4 lata temu