Kategorie: Ogólnie

🏊 Jak nauczyć się pływać

Hej,

(Photo/Flickr/Scott*)

widzę po wejściach iż sporo osób znajduje mnie szukając odpowiedzi na pytanie “jak nauczyć się pływać”, polecam podobny wpis omawiający jak zacząć całą tą zabawę z pływaniem.
Wpierw chciałbym jedną rzecz powiedzieć, bez drugiego człowieka będzie bardzo ciężko się nauczyć pływania. Wiadomo nasuwa się od razu myśl, potrzebuję trenera-instruktora. Ok zgadzam się, dobry pomysł. Jeśli jednak nie stać Cię, albo po prostu nie chcesz to może być to znajoma osoba która swoje już wypływała. Niestety w przypadku osoby znajomej nie mamy pewności czy ta osoba sama ma dobrą technikę pływacką i nie nauczy nas pływać z błędami których potem ciężko jest się oduczyć. Dobra to w skrócie, trener lepszy…znajomy wystarczy ale na krótką metę 🙂

Dobra mamy za sobą element drugiej osoby. Czemu o tej drugiej osobie wspominam? Jak to moja dobra znajoma Magda powiedziała…

ja teraz jak mi udzieliłeś tak wielu wskazówek to dopiero zaczynam rozumieć to co widzę
a wcześniej to trochę było jak wyobrażanie sobie koloru czerwonego gdy jesteś niewidomy

Coś w tym jest, pływanie to jak chodzenie. Trzeba się nauczyć poprawnie chodzić. U dziecka pilnują tego rodzice, gdyż umiejętność chodzenia jest dla nas krytycznie ważna. Pływanie jest bardzo podobnym procesem, jednak z powodu braku krytycznej potrzeby nauki pływania…każdy uczy się jakoś 🙂 Jakby porównać pływanie do chodzenia to byśmy mieli pełne chodniki osób czołgających się, albo nieśmiało idących na czworaka. Tylko garstka by chodziła, a elita śmiała biegać.

Ok…koniec tego wywodu zastanówmy się teraz jaki poziom reprezentujesz..

Boisz się wody?

Polecam zacząć od wpisu strachu przed wodą oraz jego drugiej części . Jest też cała kategoria wpisów w tej tematyce: oswajanie z wodą

Masz problemy z utrzymaniem się na wodzie?

Wpis o tym jak utrzymać się na wodzie na plecach jest dobrym wstępem do tego tematu.

Nie umiesz oddychać podczas pływania?

Polecam zapoznanie się z wpisem o oddychaniu podczas pływania, wydychaniu do wody oraz o tym jak nie oddychać nosem.

Efekty za wolno przychodzą?

Ha, na ten temat powstał podcast. Polecam posłuchać co mam do powiedzenia na temat szybkości przychodzenia efektów w pływaniu.

Szukasz punktu startu dla wybranego stylu pływackiego?

Odesłałbym Cię po prostu do kategorii…

Jednak każda z tych kategorii posiada swoisty punkt startu, taki zarys od którego można zacząć:

Strona jest pełna ciekawych wskazówek na temat pływania aczkolwiek może być trudna do poruszania się. W celu uproszczenia, chociaż w małym stopniu, tego procesu powstał spis treści w którym widoczne są wszystkie wpisy.
Wieeele miesięcy temu stworzyłem także forum o pływaniu. Nikt z niego nie korzysta, no cóż…a nie boty spamujące 🙂 One kochają fora 🙂 Jeśli chcesz zrobić konkurencję botom i coś tam skrobnąć to śmiało. Pamiętaj, tam też odpowiadam na pytania 🙂

Nie jest to typowy wpis, omawiający jakieś zagadnienie. Uznałem iż warto będzie stworzyć wpis, który jakoś ułatwi poruszanie się po stronie. Zachęcam do subskrypcji newslettera, polubienia facebooka, twittera, google+, subskrypcji rss, kanału na youtubie….ech sporo tego. Dla każdego coś jest 😉 Staram się zawsze odpowiedzieć na Twoje pytanie zadane w komentarzu, możesz także zadać je poprzez formularz kontaktowy jednak wtedy nikt z innych czytelników nie będzie miał okazji Ci pomóc.

Zobacz komentarze

 • ja obecnie chodzę na naukę pływania ,ale jak wszystko w pl jest na odpie.dol taksamo nauka ,instruktor skompy w dzieleniu się wiedzą ,jestem wkur...bo przypomina mi to lekcje włefu z podstawówki ,w kur... mnie to że ktoś bierze kase i ma to w du... przepraszam ale taki paskudny kraj nikt nie poczuwa się do obowiązku.

  • Cześć Robert,
   dobrze Cię rozumiem. Sam spotkałem się z podobnym podejściem.
   Wiesz moim zdaniem to nie "ten kraj", a po prostu spotkałeś osobę która może bez pasji uczy?
   Zwróć uwagę, że nawet lekarze nie są skorzy do dzielenia się wiedzą. Wystawią receptę i "idź pan".
   Natomiast inny otoczą opieką, opiszą co jest a na pożegnanie uścisną dłoń z uśmiechem.

   Ta strona powstała właśnie jako odpowiedzi na pytania, których instruktor nie chce bądź nie umie udzielić. Nie twierdzę iż pozwoli ona opanować pływanie samemu. Jest skierowana właśnie do kogoś takiego jak Ty Robercie. Sfrustrowanej osoby, której nikt nic nie chce wytłumaczyć. Dokładnie tą samą drogą szedłem.

 • Boje sie sama uczyc plywac. A jak ktos probuje mi pomoc to boje sie ze mnie pusci i sie utopie. Co mam zrobic?

  • Hej,
   idź na płytki basen gdzie wodę masz do szyi gdy klęczysz. Może tak komfortowe środowisko Ci pomoże ze strachem? Zawsze możesz w końcu wstać... to powinno osłabi poczucie strachu przed utopieniem się.

 • Witaj!
  Zgodnie z zasadą, że nie ma głupich pytań...Oto moje, które jest opisem problemu.
  Moja 10-letnia córa korzysta z zajęć nauki pływania. I jest to O.K. Lecz pojawił się problem. Instruktor- trener, sympatyczny ogólnie człowiek, kategorycznie zabrania jej korzystania z okularków pływackich, twierdząc, że wypaczają one sens nauki pływania. Mamy więc sytuację, w której córka ma ustawicznie czerwone oczy, ojciec - czyli ja - pływający na tym samym basenie w okularkach widok na skwaszoną twarz instruktora, córkę, która w domowym basenie na wyraźne życzenie ojca pływa zadowolona w okularkach....słowem - proszę, odpowiedz "jak to jest"?
  Bo ta sytuacja w mojej opinii przypomina trochę projekt, w którym "świerzynka" narciarz uczy się jazdy na drewnianych nartach, z wiązaniami "kadra"- czyli lata 60-te. Ach - i oczywiście rodzynek na koniec: ojciec, czyli ja, to już "emerytowany" instruktor WOPR- u. No więc już wiesz - szału nie ma :)))
  pzdr
  Piotr

  • Cześć Piotrze!
   Jakby to ująć...
   Co znaczy "wypaczają sens nauki pływania". Znaczy co? Co wypaczają, bo ja nie rozumiem. Mniemam że zajęcia są na basenie...basenie z chlorowaną wodą? Brak okularków powinien być wyborem indywidualnym. Nigdy nie spotkałem się z informacją jakoby brak/obecność okularków wpływała na naukę pływania. Znam pływaków pływających bez okularków, osobiście wolę okularki. Moje oczy są dla mnie bardzo ważne i nie odczuwam radości z wystawiania ich na trujący środek chemiczny jakim jest chlor. Wystarczy, że moja skóra się go nawciąga....
   To tyle mojego wywodu. Ogólnie pogadałbym z instruktorem i spróbował zrozumieć cóż okularki wypaczają. Następnie przekonać go, że okularki nic nie zmieniają.

   Jedynym powodem, który może stać za decyzją instruktora jest chęć oswojenia dziecka z otwartymi oczami pod wodą. Ok rozumiem intencje...ale czy musi to być w wodzie z chemikaliami?

   • Autorze!
    Dziękuję serdecznie za odniesienie się do mojego pytania. Oczywiście, zamiarem instruktora jest oswojenie dziecka z wodą, pozbycie się naturalnej obawy...etc.
    Jednak cała sprawa została przedstawiona mi w sposób sugerujący, iż kanonem w procedurach i programach nauki pływania jest min. zalecenie, by ćwiczący nie używał okularków ochronnych, gdyż potem, już na etapie samodzielnego poruszania się w środowisku wodnym - bez okularków - będzie miał kłopoty ocierające się o sytuacje niebezpieczne dla życia! SIC!
    Przyznam, że ( a chodzi tu oczywiście o fakt, że to m o j e dziecko) pokornie przychyliłem się do opinii młodszego kolegi wodniaka. Być może opracowano jakieś nowe zalecenia, w oparciu o "ostatnie" badania...
    W mojej opinii, używanie, bądź nie - okularków- ma marginalne znaczenie dla procesu oswojenia człowieka z wodą. A nadawanie temu znaczenia (vide wspomniany instruktor) znamionuje małą wiedzę, chęć "przykozaczenia" i ogólnie ma służyć wywołaniu wrażenia o wyjątkowym profesjonalizmie
    O.K.
    Jeszcze raz dziękuję. To rewelacyjna idea, tzn. pomysł na taki blog. Nie lajkuje, ale popieram normalnie:))
    Piotr

    • Spodziewałem się że o to będzie chodzić. Sam nigdy nie otwieram oczu pod wodą...tak wiem muszę się tego nauczyć. Raz będąc u mojego znajomego na wyspie poszliśmy sobie nad ocean. Złapał nas przypływ...i zaliczyłem falą. Przeturlało mnie mocno, nie wiem jak duży wpływ na moją zdolność przeżycia miałoby otwarcie oczu. Bardziej przydało się opanowanie, zdolność oceny gdzie góra, gdzie dół oraz spokój w oddechu. Trochę czasu minęło nim mogłem zaczerpnąć oddech.

     Co do idei blogu. Sam poszukiwałem tego typu materiałów zebranych w jednym miejscu. Jednak nie w formie suchego tekstu, bez obrazków filmików itp. Suchy tekst to mogłem znaleźć w wielu książkach które poruszały pływanie zbyt płytko jak na moje techniczne podejście.

 • Witam :) Mam 16 lat i chciałabym nauczyć się pływać, ale sama ponieważ kiedyś w podstawówce jak mieliśmy lekcję wf na basenie to nasz "nauczyciel pływania" totalnie olewał swoją powinność. Bardzo proszę o szybką odpowiedź, wskazówki co do nauki pływania. Pozdrawiam:)

  • Witaj :)
   Tak szybko wskazówki? Ok :) Wypunktuje Ci, a szczegóły znajdziesz już w samym blogu.
   1) Oswojenie z wodą (dobrze czujesz się pod wodą, nie boisz się np. robić fikołków)
   2) Spokój w oddechu (nie boisz się tego że w każdym momencie nie możesz nabrać powietrza)
   3) Próby unoszenia się na wodzie (czyli leżysz i prawie wypoczywasz na wodzie)
   4) Wybór stylu pływackiego ...tutaj tak naprawdę zaczyna się nauka pływania jednak poprzednie kroki są bardzo ważne.

   Mimo wszystko nalegam na obecność instruktora, sama nie ocenisz siebie w pływaniu. Oczywiście takiego, który nie olewa powinności :)

 • Witam postanowiłem się nauczyć pływać mimo że mam już 35 lat. Przejrzałem Twoją stronę w szerz i wzdłuż jest naprawdę świetna i wiele się dowiedziałem ciekawego-gratuluje i dziękuje
  Od września chodzę raz w tygodniu do "przedszkola" czyli do szkoły nauki pływania dla początkujących bo to mój pierwszy kontakt z basenem i pływaniem. No i jak znajdę czas to jeszcze chodzę raz czy dwa w tygodniu sam na basen. Idzie mi różnie tzn raz lepiej raz gorzej. Jestem spięty czasami zirytowany że coś mi nie wychodzi ale przełamałem strach przed wodą i próbuję się uczyć. Ostatnio doszedłem do wniosku że muszę przede wszystkim popracować nad nogami. Mam na myśli to że jak pływam w płetwach to wszystko jest prostsze tzn utrzymywanie się na wodzie czy praca rąk jest prostsza zarówno pływając na plecach jak i na brzuchu bo mam dużą większą prędkość. Mam pytanie czy dałoby się jakoś w prostych słowach a jednocześnie jakoś dokładnie opisać jak mają pracować nogi bo takiego opisu nie znalazłem lub przeoczyłem. Mój Instruktor mówi że mam zbyt proste nogi że mam bardziej zginać je w kolanach i machać tak jakbym kopał piłkę. Może to głupie pytanie ale dla początkującego każda podpowiedź choćby najbardziej oczywista i banalna bywa na wagę złota. Każda rada i sugestia mile widziana. Z góry dziękuje i pozdrawiam.

   • Przepraszam za przeoczenie i dziękuję za podpowiedź i link. Najwidoczniej przeglądając strony idąc od odnośnika do odnośnika przeoczyłem ten opis. Już zapoznałem się z tym opisem i filmikiem szkoda że film jest po angielsku ale większość zrozumiałem.
    A co do mojej pracy nóg to przeciwnie mój Instruktor każe mi zwiększyć ruch w kolanach. Oczywiście nie mam na myśli "pedałowania" ale nawet na tym filmiku widać że ruch w kolanie u tej Pani jest całkiem spory a u Pana mam wrażenie że jeszcze większy. Czyli "moc" z biodra ale poprzez ugiętą nogę w kolanie idzie "kopniecie". Tak to rozumiem.

 • hej witajcie mam syna 8 letniego który sie pływać w szkole i bardzo sie boi pływać na plecach a powodem jest to ze nie umie jakby wstać obrócić się na nogi po przepłynięciu pewnej odległości widać ze plywac lubi gdyby nie ta jedna sprawa jak mu można pomoc co powiedzieć

  • Witaj Maćku,
   niech pozwoli utonąć nogom np. poprzez zgięcie ich w kolanach. Dzięki temu zacznie nogami "iść na dno". W ten sposób z pozycji horyzontalnej przejdzie do pionu.

 • Witam mam mały problem Otóż umie trochę pływać Ale jak chce dalej wypłynąć to się boje że tam nie będę miał gruntu ii Nw Jak to przełamać Na basem mam 25km trochę daleko :(

 • Hej !
  Będąc na studiach nauczyłam się pływać na plecach. Ponieważ zajęcia trwały jeden semestr i na dodatek nie odbywały się regularnie, moja nauka zakończyła się na stylu grzbietowym.
  Bardzo chciałabym nauczyć się pływać żabką, kilka razy byłam na basenie ( po 10 latach:)) ale jakoś na brzuchu mi kompletnie nie idzie. Nie wiem gdzie popełniam błąd, niby nogi i ręce pracują prawidłowo (tak twierdzi mąż), a tyłek opada mi na dno. W czym tkwi problem ? I jak temu zaradzić ?
  Pozdr

  • Hej,
   jako kobieta masz świetną wyporność, szczególnie pływając na plecach. Musisz po prostu potrenować balans ciała w pływaniu na brzuchu. Po prostu miałaś łatwiej niż chłopaki na plecach. Teraz masz tak samo trudno na brzuchu. Zacząłbym od pływania z rękami przy ciele pracując tylko nogami. W tej pozycji rotuj się do kąta 90 stopni. Kiedy osiągasz 90 stopni bierz oddech obracając głowę, bez podnoszenia jej. Twój mąż będzie sprawdzać czy Ci biodra nie opadają. Tak wiem, że to ćwiczenie do kraula... mimo wszystko do pływania na brzuchu. Brakuje Ci poczucia balansu.

Share
Opublikowane przez
Kamil

Recent Posts

Czy można płynąć samymi rękoma

Czy można pływać na samych rękach? Takie pytanie zadaje sobie wielu triathlonistów. Czytając wiele opisów…

4 lata temu

Podcast #2 – odpowiedzi na pytania

Hej, w tym podcaście odpowiadamy na pytania Ewy oraz Karoliny! Dowiesz się z niego czy…

4 lata temu

Wyniki ankiety nr 2 – chcę więcej wiedzieć o stylu pływackim

Zakończyliśmy drugą ankietkę. Ciekawiło mnie jakie jest Twoje zdanie o materiałach na stronie. W sensie…

4 lata temu

Podcast #3

Hej, w tym podcaście odpowiadamy na: Czy picie wody w basenie chlorowanym szkodzi? Jak wydychać…

4 lata temu

Pytania głosowe

Hej, wrzuciłem właśnie nową funkcję na stronkę!Sporo osób zadaje mi pytania w formie mailowej. Fajnie…

4 lata temu

Wyniki ankiety nr 3 – Jak oceniam swoje umiejętności pływackie

Zakończyliśmy właśnie trzecią ankietkę :) Tym razem pytanko to "Jak oceniam swoje umiejętności pływackie". (więcej…)

4 lata temu