Autor: buzzle.com

Dzisiaj nauczymy się pływać na boku 🙂
Jednym z ważniejszych elementów kraula jest umiejętność rotacji. Czemu w ogóle warto umieć pływać na boku? Zadam pytanie tak z innej beczki. Co jest szybsze katamaran czy tankowiec? 🙂 Katamaran, wiadomo. A czemu? Bo ma węższy kadłub. Jest jak ryba. Natomiast tankowiec niestety jest szeroki. Tak, wiem przykład bardzo uproszczony…ale oddaje ducha idei 😉

Ok to jak będziemy ćwiczyć?

Ogólnie są dwie wersje ćwiczenia, różnią się trudnością:

  • leżysz na brzuchu, ręce wzdłuż ciała, nogi spokojnie pracują
  • leżysz na brzuchu, jedna ręka przyklejona do ucha i wyprostowana przed Tobą (czyli czyni wraz z Tobą jedną linię) , nogi spokojnie pracują – wersja trudniejsza 😉

Opis ćwiczenia

Autor: swimmingworldmagazine.com

Leżysz na brzuchu, spokojnie pracujesz nogami. Patrzysz się w dno basenu. (zależnie od wersji ćwiczenia masz jedną rękę z przodu bądź obie po bokach). Obracasz się na bok, cały czas patrząc w dno basenu. Jeśli chcesz wziąć powietrze obracasz głowę w stronę dachu basenu i bierzesz oddech. Ten ostatni element jest najtrudniejszym elementem w ćwiczeniu.

Najważniejsze elementy ćwiczenia

Celem tego ćwiczenia jest nauczenie Cię balansu. Innymi słowy jeśli płyniesz na boku to Twoje ciało ma być w wodzie poziomo, a nie pod kątem (głowa wysoko, nogi po dnie się ciągną 😉 ). Pobieranie powietrza z początku może Ci nie wychodzić jednak nie zrażaj się tym. Trening czyni mistrza 🙂 Kolejną ważna kwestią jest fakt iż mimo wszystko nasze połowy ciała się różnią. Może Ci być po prostu łatwiej wykonywać to ćwiczenie na jednym boku, a na drugim o wiele trudniej. Nie zaniedbuj jednak trudniejszego boku.

Na koniec wykopałem w sieci filmik poglądowy 🙂 Jak zwykle po angielsku. Mam nadzieję iż mój opis jest wystarczający i filmik będzie tylko świetnym dodatkiem do tekstu. Miłego oglądania!