dorosły człowiek nauczy się pływać

Copyright Hani Amir

Czy dorosły człowiek może nauczyć się pływać? Jak najbardziej 🙂 Jedyna różnica między nauką pływania dziecka, a dorosłego to czas jaki musi poświęcić osoba dorosła na naukę. Dzieci szybciej opanowują nowe umiejętności ruchowe. Dorosłym więcej czasu potrzeba by opanować to samo co dziecko. Mają natomiast jedną cechę której dziecku brakuje. Wytrwałość i brak zniechęcenia. Dziecko będzie się uczyć pływać póki widzi to przez pryzmat zabawy. Kiedy tylko pływanie przestanie być zabawne porzuci sport. Dorosły potrafi się zmusić do tego, acz nie zawsze to wychodzi 😉

Często znajomi mówią mi, że chcieli by się nauczyć pływać..ale głupio im w tym wieku zapisać się na naukę pływania…że są za starzy… Ogólnie tona wymówek. Prawda jest taka, chodziłem na zajęcia z nauki pływania dla początkujących. Takie zajęcia dla dorosłych. Chyba byłem tam najmłodszy. Wiekowo byli tam wszyscy, jeśli chodzi o tuszę to także. Łączyła nas wspólna chęć nauczenia się pływania. Serio nie ma co wymyślać kolejne obawy. Trzeba zapisać się na zajęcia i z twardym postanowieniem chodzić regularnie.

Czy szybko przyjdą postępy?

To zależy od człowieka, jednym szybko przychodzą innym wolniej. Polecam posłuchać podcastu w którym o tym mówię. Ogólnie rzecz ujmując, daj sobie tyle czasu ile potrzeba. Serio na spokojnie bez rywalizacji. Spójrz na to z tej strony. Jako dziecko uczyłeś/aś się chodzić…po lądzie. Teraz uczysz się „chodzić” w wodzie. Jedne dzieci szybko opanowały chodzenie inne wolniej. W żadnym przypadku rodzice nie mówili dziecku po pierwszej nieudanej próbie „Ty się tego nie nauczysz!”. Czyż nie? Z pływaniem tak samo, powtarzamy w kółko „aż wejdzie”, aż nauczymy się.

Boję się, że się utopię na zajęciach

Podziel się obawami z instruktorem. Niech wie, że jesteś na poziomie przełamywania strachu przed wodą. Być może będzie próbował/a Cię forsować byś zobaczył/a jak najszybciej efekty z zajęć. Na jednych to działa, inni się blokują i rezygnują z zajęć. Jakby nie było to Ty płacisz za zajęcia, więc wymagaj. Podziel się swoimi emocjami z trenerem.

Jaki styl pływacki najlepiej odchudza?

Dziwne pytanie sam sobie zadałem. Jednak często osoby dorosłe, chcące nauczyć się pływać robią to z powodu chęci odchudzania się. Samo wejście do chłodnej wody wzmaga mechanizm termoregulacji organizmu. Na samo ogrzanie się już zużywasz więcej energii. Co do samego pływania…. Im mocniej, więcej…tym więcej energii spalisz proste. Jeśli jednak nie chcesz „wyczynowo” trenować to tak naprawdę każdy styl będzie dobry. W każdym stylu pracują ręce, korpus oraz nogi. Także masz wysiłek całego organizmu. Dorzucamy do tego wydatek na termoregulację i mamy solidną ilość kalorii.

Kamil, czy czegoś nie ukrywasz przede mną?

Niestety…tak. Ukrywam. Pewnych aspektów pływania nie opanujesz już jako osoba dorosła.
Wyobraź sobie osobę, która przez całe życie nie chodziła. Nagle w wieku 40 lat rozpoczyna naukę chodzenia (tak wiem, surrealistyczny przykład ale oddaje o co mi chodzi). Jak sądzisz, czy będzie tak samo sprawna jak Ty? Tak samo dobrze jej ciało opanuje delikatne zasady ekonomii ruchu? Ciebie chód nic nie kosztuje, możesz chodzić godzinami. Czy ta osoba jest w stanie opanować chodzenie na tym samym poziomie?
Pewnie masz wątpliwości czy się da… w końcu jako dziecko uczymy się pewnych rzeczy których później nie da się już nauczyć. Właśnie o ten typ subtelnych umiejętności mi chodzi. Małe info, przykład z chodzeniem był po to by pokazać o co mi chodzi na czymś co każdy zna..czyli chodzenie. W żaden sposób nie twierdze, że jeśli jest osoba w wieku 40 lat i zaczyna się uczyć chodzić to się nie nauczy. Spokojnie tego typu umiejętności wychodzą na poziomie zawodów, rywalizacji. Przy normalnym, rekreacyjnym pływaniu nie są nam potrzebne. Mówię Ci o tym, bo chce byś miał/a pełen obraz „jak to wygląda”. Nie ma co się jednak zrażać. 🙂

Super, chce się jednak nauczyć pływać! Ale od czego zacząć?

Znajdź instruktora na najbliższym basenie. Serio będzie najszybciej. Możesz też poczytać mój wpis Jak nauczyć się pływać który jest „rozchodniakiem” po stronie. W żaden sposób nie twierdzę iż lektura tej strony bez wsparcia drugiej osoby pozwoli Ci opanować pływanie na dobrym poziomie. Traktuj ten serwis jako suplement do treningu, niżeli jedyne źródło informacji.

Mam nadzieję iż wpis okazał się pomocny osobom zastanawiającym się czy jest sens w ich wieku nauczyć się pływać. Jeśli chcesz o coś zapytać śmiało zostaw komentarz.