Home / Styl motylkowy (motylek, delfin) / Nauka pływania stylem motylkowym – delfinem motylkiem
butterfly stroke motylek delfin plywanie
Autor: sxc.hu

Nauka pływania stylem motylkowym – delfinem motylkiem

butterfly stroke motylek delfin plywanie
Autor: sxc.hu

Pływanie stylem motylkowym potrafi sprawić wielką przyjemność.

Dla mnie pływanie motylkiem jest ukoronowaniem całej nauki pływania. Taki ostateczny styl  😉 Dla Ciebie pływanie delfinem, może nie być super trudne. Możesz opanować go szybko, nic tylko pogratulować.

Zanim przejdziemy do konkretów chciałbym byś obejrzał/a film z olimpiady 2012 na 100 metrów delfinem.


Wszystko dzieję się dosyć szybko, prawda? Zależało mi byś widział/a to na własne oczy. Po co to pokazałem? Zależało mi na prezentacji jak złożony jest styl motylkowy. To nie jest kraul czy żaba gdzie można „rozsynchronizować” ręce i nogi…czyli lekko zepsuć moment w którym dana kończyna powinna wziąć udział w cyklu ruchu. Tutaj albo jest pełna synchronizacja albo nic nie idzie 😀 Do tego ruchy rąk i nóg są tak naprawdę złożonymi cyklami, które należy trenować osobno. Tak, delfina wpierw dzielimy na kawałki 😆

Trochę historii na początek

Nie wiem jak jest z innymi stylami, jednak motylek ma twórcę! Serio! Pełne info na wikipedii. Tutaj omówimy najważniejsze rzeczy. Twórcą jest fizyk Volney Wilson, który badał ruch ryb i w 1935 roku wymyślił ten styl, idea stylu została zaczerpnięta z sposobu w jaki pływają…tak.. delfiny!  🙂 Ważne jest iż początkowo nogi był jak przy żabce.
To by było na tyle historii 😉

Film wprowadzający

Ok, mamy obejrzane zawody. Wszyscy są przestraszeni jakie to skomplikowane, ba nawet historia została przybliżona. Pora na konkrety. Wpierw filmik pokazujący jak Pan Phelps płynie delfinem.

Omówmy zatem co widzimy na filmiku.

Ręce

Jak widzisz na powyższym filmie, ręce poruszają się synchronicznie. Ruch rąk przypomina hmm klepsydrę. Przy biodrach ręce wychodzą z wody, przechodzą do „przodu” i cały cykl się powtarza. Proste :mrgreen:

Spokojnie, temat zostanie szerzej poruszony w jednym z kolejnych wpisów ( w tym momencie są pewne braki)

Ruchy ciała

Ważną cechą tego stylu jest sinusoidalny ruch ciała…czyli jak u delfina. Rozpoczyna się on poprzez „wciskanie” klatki piersiowej, a kończy na ruchu bioder. Artykuł jest kontynuowany na kolejnej stronie

About Kamil

Twórca bloga :) Uwielbia sport, a w szczególności techniczne aspekty.

14 komentarzy

 1. kurdfe ale ten gość z drugiego filmiku ma wielkie klepeta… gdyby nie zwolnione tempo to byłbym pewny że płetwy ma;]

 2. Chyba najpiękniejszy styl pływania

 3. Mam takie pytanko nie na temat zbytnio:
  Czy dział „Kontakt” w ogóle działa? Napisałam do niego kilka dni temu a jakoś odpowiedzi nie widać 🙂

  • Wiesz trochę z hostingiem walcze. Pewnie padło wysyłanie maili bo kontakt wysyła do mnie maile. Mam mechanizm zapisywania tych wiadomości to jutro spojrze.

 4. Lubię czytać Twoje instruktażowe posty:) zawsze, stety/niestety dowiaduje się ile pracy przed mną…..

 5. Styl motylkowy nie jest taki trudny do nauki, jeżeli zaczniemy naśladować ruchy delfina – pod wodą.

 6. Fajny artykuł dla początkujących 🙂

 7. Styl jest trudny i męczący, ale tylko do czasu kiedy pojmiesz jak płynąć aby nie męczyć się bardziej niż podczas dowolnego innego stylu. Pracujesz tylko w momencie, gdy przerzucasz ręce nad wodą. Później relaksacyjny ruch całym ciałem (fala) przypominający delfina.

 8. Jeszcze nie tak dawno pisałem, że boję się głębokiej wody. Dzisiaj zaś mam opanowany kraul na piersiach i plecach oraz żabkę na piersiach i na plecach. Moja technika pływania wymaga doskonalenia, ale jestem zadowolony. Teraz rozpocząłem naukę delfina. Niestety z dużym trudem przychodzi mi falowanie. Męczę się przy tym okrutnie. Z drugiej strony na początku inne style też wysysały ze mnie ostatnie siły. Dziękuję Kamil serdecznie za wszystkie porady zamieszczone na tej stronie. Sporo mi one pomogły.

 9. krótko o na temat, dzięki

 10. Mi niestety ta sztuka pływania delfinem nie wychodzi, co najwyżej żabką dobrze pływam 🙂 jednak zamierzam zapisać się na kurs pływania, żeby być lepszym pływakiem a nie zatrzymywać się ciągle na początkującym etapie.
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj poprzedni wpis:
300px-Swimmer_doing_the_backstroke
Styl grzbietowy pływanie na plecach – teoretyczne podstawy w formie video

Dzisiaj skupimy się na pływaniu na plecach. Będzie to kolejny wpis z filmikiem :) Zapraszam do oglądania :) https://www.youtube.com/watch?v=UWUON8DoydU

Zamknij