butterfly stroke motylek delfin plywanie

Autor: sxc.hu

Pływanie stylem motylkowym potrafi sprawić wielką przyjemność.

Dla mnie pływanie motylkiem jest ukoronowaniem całej nauki pływania. Taki ostateczny styl  😉 Dla Ciebie pływanie delfinem, może nie być super trudne. Możesz opanować go szybko, nic tylko pogratulować.

Zanim przejdziemy do konkretów chciałbym byś obejrzał/a film z olimpiady 2012 na 100 metrów delfinem.


Wszystko dzieję się dosyć szybko, prawda? Zależało mi byś widział/a to na własne oczy. Po co to pokazałem? Zależało mi na prezentacji jak złożony jest styl motylkowy. To nie jest kraul czy żaba gdzie można „rozsynchronizować” ręce i nogi…czyli lekko zepsuć moment w którym dana kończyna powinna wziąć udział w cyklu ruchu. Tutaj albo jest pełna synchronizacja albo nic nie idzie 😀 Do tego ruchy rąk i nóg są tak naprawdę złożonymi cyklami, które należy trenować osobno. Tak, delfina wpierw dzielimy na kawałki 😆

Trochę historii na początek

Nie wiem jak jest z innymi stylami, jednak motylek ma twórcę! Serio! Pełne info na wikipedii. Tutaj omówimy najważniejsze rzeczy. Twórcą jest fizyk Volney Wilson, który badał ruch ryb i w 1935 roku wymyślił ten styl, idea stylu została zaczerpnięta z sposobu w jaki pływają…tak.. delfiny!  🙂 Ważne jest iż początkowo nogi był jak przy żabce.
To by było na tyle historii 😉

Film wprowadzający

Ok, mamy obejrzane zawody. Wszyscy są przestraszeni jakie to skomplikowane, ba nawet historia została przybliżona. Pora na konkrety. Wpierw filmik pokazujący jak Pan Phelps płynie delfinem.

Omówmy zatem co widzimy na filmiku.

Ręce

Jak widzisz na powyższym filmie, ręce poruszają się synchronicznie. Ruch rąk przypomina hmm klepsydrę. Przy biodrach ręce wychodzą z wody, przechodzą do „przodu” i cały cykl się powtarza. Proste :mrgreen:

Spokojnie, temat zostanie szerzej poruszony w jednym z kolejnych wpisów ( w tym momencie są pewne braki)

Ruchy ciała

Ważną cechą tego stylu jest sinusoidalny ruch ciała…czyli jak u delfina. Rozpoczyna się on poprzez „wciskanie” klatki piersiowej, a kończy na ruchu bioder. Artykuł jest kontynuowany na kolejnej stronie