Zjawisko pływania do tyłu w kraulu jest często spotykane u początkujących pływaków oraz triathlonistów.

Wynika ono z nieprawidłowego używania stóp 🙂  W prosty sposób można sprawdzić czy „posiadamy tą umiejętność”. Wystarczy położyć się na wodzie (na brzuchu) i zacząć pracować nogami jak do kraula. Jeśli będzie stać w miejscu bądź cofać się wiemy, że mamy nowy talent 😉 W przypadku przesuwania się do przodu wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że wykonujemy pracę nogami poprawnie. Niestety sam fakt tego iż potrafimy się przesuwać do przodu nie oznacza, że perfekcyjnie pracujemy nogami. Oznacza on tylko, że coś nam te nogi dają w sensie napędu.

Ok…ok to w końcu czemu się cofam?

Mówimy o w sumie o dwóch problemach. Jeden  koncentruje się na stopie, a drugi na kolanie.

Cofam się w kraulu – podejrzany stopa

poprawna stopa w kraulu

Poprawnie obciągnięta stopa

W przypadku stopy problem cofania się wynika z faktu „nieobciągniętych” stóp. Cóż to znaczy? Stopa skierowana jest w kierunku dna basenu, zamiast być skierowana poziomo do dna basenu. Problem ten najczęściej wynika z braku rozciągnięcia stóp. Szczególnie widoczny jest u biegaczy/triathlonistów którzy trenując inne dyscypliny zmniejszają ruchomość stóp.

 

 

 

zla stopa w kraulu

Piękna ilustracja pokazująca jak poprawnie hamować w wodzie 😉

Co mogę zrobić by temu zaradzić?
Możesz rozciągać stopy jak na pokazanym poniżej filmiku (jeśli się popsujesz to nie wiń mnie – wolę poinformować o tym niż mieć potem skargi).

Cofam się w kraulu – podejrzany kolano

Zgięte kolano w kraulu

Zgięte kolano w kraulu

Tak naprawdę to da się z takim kolanem płynąć do przodu. Tutaj nie do końca chodzi o problem cofania się do tyłu, a stania w miejscu. Potocznie zgięte kolano w kraulu nazywa się jazdą na rowerze, pedałowaniem..ogólnie próbą jazdy na rowerze płynąc. Głównym powodem takiej nogi jest niezrozumienie skąd ma się brać siła w ruchu nóg. Siła powinna iść z bioder, a nie ze zginania w kolanie. Pomijam aspekt energetyczny – ile energii zużywa takie pływanie z kolana..skupmy się na efektywności. Pływając z biodra pływa się szybciej. Dobrym trikiem ułatwiającym poprawną pracę nóg jest myślenie o ściskaniu między pośladkami monety. Niby dziwne, a pomaga.

 

 

Mam nadzieję, że ten wpis pomoże Ci zacząć przemieszczać się w kraulu…przynajmniej jeśli chodzi o nogi 🙂
Wszystkie fotografie pochodzą z serwisu swimsmooth.com