Witaj,
chciałbym dzisiaj porozmawiać o łapkach zwanych też wiosełkami albo z angielskiego swimming paddles 🙂
Co to jest? Jest to taki kawał plastiku zakładany na dłonie który ma spełniać pewne specyficzne zadanie…
Kiedy zacząć używać łapek
Nie wiem na jakim poziomie umiejętności jesteś, ale na pewno kiedyś stwierdzisz że pora spróbować pływania w łapkach. Kiedy warto by ten moment nastąpił? Cóż ciężko stwierdzić nie widząc Cię pływającej/pływającego. 🙂
Ogólnie wtedy kiedy opanujesz jako tako technikę 😉 Łapek w sumie używa się we wszystkich stylach pływackich. Musisz czuć się w miarę pewnie w danym stylu. Czemu dodaje to słowo „w miarę” ? Bo jestem perfekcjonistą i nigdy nie czuje bym nauczył się czegoś w 100%.
Do czego używa się łapek w pływaniu
Ogólnie przyjęte jest, że łapek używa się do trenowania siły pływackiej. Ok zgadzam się z tym, jednak uważam iż należy robić to z głową. Można się namachać, namęczyć i nie nauczyć nic. Fakt wzmocnisz ramiona, ale stawy Cię rozbolą. Oprócz treningu siłowego łapki pomagają w rozwijaniu techniki. Spróbuj włożyć rękę, na której masz łapkę, pod złym kątem do wody a łapka zadba byś „poczuła/poczuł” że chyba coś robisz źle. Problematykę używania łapek należy rozpatrywać w kategoriach styli uczynię w wpisach dla każdego ze styli. Wpis ten jest ogólnym omówieniem używania łapek. Chce byś zrozumiała/zrozumiał, że nie tylko siłę da się nimi ćwiczyć.
Jakie łapki kupić
Mnogość wyboru potrafi przytłoczyć człowieka. Chciałbym Ci pomóc poprzez omówienie kilku przykładów łapek i co one dają.
Zdjęcie przedstawia „standardowe” łapki. Czyli taki plastik w kształcie jajowatym z dwoma sznurkami. Oferta poszczególnych producentów różni się rozwiązaniami jak np. ilość dziurek, jak sznurki/paski są wykonane…ale ogólnie wszystko jest podobne.
Łapki stworzone do treningu kraulowego. Wyróżniają się specyficznym kształtem oraz pionowym „statecznikiem” widocznym na zdjęciu. Maja poprawiać „wczesny chwyt” w kraulu. Czy są super wymagane do kraula? Można używać, mają swoje zalety ale nie są wymagane.
Miniaturowe łapki, stosowane kiedy ktoś wkłada za dużo siły w pływanie w łapkach. Nie widziałem nikogo w Polsce kto by z nich korzystał.
Nader specyficzne łapki. Ich zadaniem jest pozbawić Cię chwytu wody. Takie „anty-łapki”, zamiast pozwalać Ci na trening siłowy wypełniają całą dłoń uniemożliwiając używanie ich do pływania. Zmuszają do korzystania z reszty rąk do odpychania się w wodzie. Można je z łatwością zastąpić pływając z dłońmi zaciśniętymi w pięści. Jednak jak ktoś chce wydać pieniądze to proszę bardzo.
Wnioski końcowe
Ok popisałem sobie, pokazałem parę fotek itp. Co chce byś wyniosła/wyniósł z tego wpisu. Łapki są przydatne. Nie widzę sensu w zakupie fikuśnych łapek, no może tych do kraula. Jeśli jesteś początkującym pływakiem to ćwicz technikę i zapomnij o łapkach. Jeśli już używasz łapek i czujesz ból w stawach…znakiem tego używasz ich źle. Modyfikując to jak masz palce ułożone możesz stworzyć sobie kilka różnych wersji łapek…za darmo. Serio 🙂 Czy mam łapki? Tak, normalne jak się tylko dało.
A kiedy będzie o „stopkach”? 😉
Hehehehe stopki powiadasz. Teoretycznie jest cos takiego jak stopki. Widzialem kiedys film gdzie zawodnik na poziomie olimpijskim trenowal zabke uzywajac „stopek”. Tak naprawde to sobie sznurki w lapkach przerobil i mial stopki 😉
Cześć! Uczę się pływać od 8 tygodni i Twoja strona jest dla mnie bardzo pomocna. Moja nauczycielka cały czas zwraca uwagę na technikę pływania, oddychanie, praca nogami, rękoma. Mam niestety słabą lewą nogę i rękę. Muszę wyćwiczyć, bo na razie pracuje prawa część, a lewa się leni 😉 Dzięki za wskazówki. Gosia
Witaj 🙂 Miło mi powitać Cię na mojej stronce 🙂
Mam tak samo jak Ty 🙂 Prawa strona u mnie też przoduje 🙂
Życzę sukcesów w nauce 🙂 Jeśli masz jakieś pytania, wątpliwości o których uważasz że warto je rozwiać, to śmiało zadawaj je w komentarzach 🙂 Na pewno pomijam parę ważnych tematów uznając je za oczywiste… 😉
Witam,
zgodzę się że dobór wiosełek jest bardzo ważny. Przy wyborze wiosełek siłowych trzeba wziąć pod uwagę swoje umiejętności oraz rozmiar wiosełek. Za duże wiosełka mogą doprowadzić do kontuzji/bólu stawów. Wiosełka powinny być dopasowane do dłoni.
1. Wiosełka siłowe – jeden z najpopularniejszych typów wiosełek. Ten typ wiosełek często wykorzystywany jest do wszystkich, czterech stylów. Oczywiście można przeznaczyć je do spokojnych ćwiczeń technicznych oraz zwiększanie „czucia wody”. Producenci wyprzedają się w kształtach i technologiach.
2. Wiosełka do kraula – Freestyler. Innowacyjne wiosełka, zwiększające czucie w całym cyklu kraulowy. Idealnie wydłużają cykl. Nie posiadają silikonowego paska podtrzymującego – co wymusza poprawne prowadzenie ręki podczas odepchnięcia. Świetnie nadają się do poprawy techniki i urozmaiceniu treningu – moim zdaniem pozycja obowiązkowa podczas nauki pływania.
3. Wiosełka zakładane na palce – Finger Paddles. W wielu klubach stosowane przed zawodami do zwiększenia czucia dłoni podczas cyklu pływackiego. Jako były pływak stosowaliśmy w klubie ten rodzaj wiosełek. Niejednokrotnie widziałem zawodników pływających w tych wiosełkach na rozpływaniu przed zawodami.
4. Ostatni typ wiosełek eliminuje czucia wody w dłoni. Wymusza to zmianę ułożenia ciała. Pływak musi się namęczyć aby złapać czucie wody i zacząć przesuwać się w wodzie. Wiosełka wymuszają „wysoki łokieć”.
Uważam również że wszystkie typy wiosełek powinny pojawić się w treningu pływackim. Każdy rodzaj wymusza inne nawyki w wodzie co prowadzi do poprawy techniki. Trening pływacki nie należy do ciekawych – 4 ściany woda i Ty – wprowadzanie różnego rodzaju wiosełek urozmaici Twój trening.
Ja mam pytanie odnoscie lapek. Czy warto zainwestowac w lepsze (np. Speedo Biofuse) czy odpuscic i kupic najtansze, bo to nie ma znaczenia?
Wszystko kwestia co znaczy lepsze. Ładniejsze? Nie znaczy lepsze…możesz kupić jak chcesz. Ogólnie jak dla mnie to jest sens kupować wybrane modele łapek finis. Czemu? Bo one spełniają różne dodatkowe funkcje itp. Nie wszystkie, nie popadajmy w gadżeciarstwo. Czy Biofuse bym kupował? Wydają mi się być identyczne jak zwykłe łapki. Ocenę czy warto pozostawiam Tobie, ja jakoś bym się nie kusił.
Nie trenowałam pływania, ale dużo pływam i bardzo lubię. Ostatnimi czasy podczas robienia specjalizacji instruktorskiej z pływania zaczęłam dużo pływać w łapkach . Jak dla mnie to rewelacja -przyrost siły i głównie poprawa techniki i czucia wody. Dotychczas wypożyczałam łapki i miały one dużo dziurek,mąż sprezentował mi łapki, ale dziurki są tylko w miejscu gdzie znajduje się dłoń, jest to rozmiar XL(firma Nabaiji), mają jeszcze 2cm wcięcie po środku. Mam pytanie, czy to dobrze czy źle, że tych dziurek nie ma jak włożę dłoń w łapkę( łapka jest ok. 4-5cm większa od dłoni)?
Dziurki oraz wielkość łapek regulują ilość oporu jaki Twoja dłoń stawia wodzie. To tak jak pływanie z piąstkami kontra pływanie z normalnie ułożonymi dłońmi. Większe łapki dadzą Ci większy opór i tutaj się kończy filozofia. Mniej techniki więcej siły.
Jest sens się bawić w łapki gdy trenuje się totalnie amatorsko?
jak wykorzystasz to czemu nie?
witam,
gdzie mogę kupić wiosełka kraulowe Finis ? szukałem w internecie, ale takich akurat nie ma.
dziękuję za odpowiedź.
Wpisałem w googla „finis FREESTYLER PADDLES cena” i mi wyskoczyło że sklep swiminn_com ma taki sprzęt.
Ja mam „wiosełka” Arena te siatkowe.
Jak dla mnie rewelacja.
Są mało „agresywne” ale stawiają wystarczający opór by móc się skupić nad właściwym chwytem wody.
W-g mnie doskonale pomagają „poczuć wodę”.
I nie dają po zdjęciu efektu „stania w miejscu” w przeciwieństwie do niektórych pełnych wiosełek.
Kurek – ciesze sie, ze FlexPaddles Ci sie podobaja! Byly tworzone z mysla o czuciu wody, poprawie techniki i (jak na razie) braku kontuzji barkow.