Witaj,
chciałbym dzisiaj porozmawiać o łapkach zwanych też wiosełkami albo z angielskiego swimming paddles 🙂

pływak używający łapek

pływak używający łapek

Co to jest? Jest to taki kawał plastiku zakładany na dłonie który ma spełniać pewne specyficzne zadanie…

Kiedy zacząć używać łapek

Nie wiem na jakim poziomie umiejętności jesteś, ale na pewno kiedyś stwierdzisz że pora spróbować pływania w łapkach. Kiedy warto by ten moment nastąpił? Cóż ciężko stwierdzić nie widząc Cię pływającej/pływającego. 🙂
Ogólnie wtedy kiedy opanujesz jako tako technikę 😉 Łapek w sumie używa się we wszystkich stylach pływackich. Musisz czuć się w miarę pewnie w danym stylu. Czemu dodaje to słowo „w miarę” ? Bo jestem perfekcjonistą i nigdy nie czuje bym nauczył się czegoś w 100%.

Do czego używa się łapek w pływaniu

Ogólnie przyjęte jest, że łapek używa się do trenowania siły pływackiej. Ok zgadzam się z tym, jednak uważam iż należy robić to z głową. Można się namachać, namęczyć i nie nauczyć nic. Fakt wzmocnisz ramiona, ale stawy Cię rozbolą. Oprócz treningu siłowego łapki pomagają w rozwijaniu techniki. Spróbuj włożyć rękę, na której masz łapkę, pod złym kątem do wody a łapka zadba byś „poczuła/poczuł” że chyba coś robisz źle. Problematykę używania łapek należy rozpatrywać w kategoriach styli uczynię w wpisach dla każdego ze styli. Wpis ten jest ogólnym omówieniem używania łapek. Chce byś zrozumiała/zrozumiał, że nie tylko siłę da się nimi ćwiczyć.

Jakie łapki kupić

Mnogość wyboru potrafi przytłoczyć człowieka. Chciałbym Ci pomóc poprzez omówienie kilku przykładów łapek i co one dają.

standardowe łapki

standardowe łapki

 

 

 

Zdjęcie przedstawia „standardowe” łapki. Czyli taki plastik w kształcie jajowatym z dwoma sznurkami. Oferta poszczególnych producentów różni się rozwiązaniami jak np. ilość dziurek, jak sznurki/paski są wykonane…ale ogólnie wszystko jest podobne.

 

 

 

 

 

 

 

 

łapka dla kraulistów

łapka dla kraulistów

 

Łapki stworzone do treningu kraulowego. Wyróżniają się specyficznym kształtem oraz pionowym „statecznikiem” widocznym na zdjęciu. Maja poprawiać „wczesny chwyt” w kraulu. Czy są super wymagane do kraula? Można używać, mają swoje zalety ale nie są wymagane.

 

 

 

 

 

 

 

łapki do scullingu

łapki do scullingu

Miniaturowe łapki, stosowane kiedy ktoś wkłada za dużo siły w pływanie w łapkach. Nie widziałem nikogo w Polsce kto by z nich korzystał.

 

łapki psujące chwyt wody

łapki psujące chwyt wody

 

 

Nader specyficzne łapki. Ich zadaniem jest pozbawić Cię chwytu wody. Takie „anty-łapki”, zamiast pozwalać Ci na trening siłowy wypełniają całą dłoń uniemożliwiając używanie ich do pływania. Zmuszają do korzystania z reszty rąk do odpychania się w wodzie. Można je z łatwością zastąpić pływając z dłońmi zaciśniętymi w pięści. Jednak jak ktoś chce wydać pieniądze to proszę bardzo.

 

 

 

 

 

Wnioski końcowe

Ok popisałem sobie, pokazałem parę fotek itp. Co chce byś wyniosła/wyniósł z tego wpisu. Łapki są przydatne. Nie widzę sensu w zakupie fikuśnych łapek, no może tych do kraula. Jeśli jesteś początkującym pływakiem to ćwicz technikę i zapomnij o łapkach. Jeśli już używasz łapek i czujesz ból w stawach…znakiem tego używasz ich źle. Modyfikując to jak masz palce ułożone możesz stworzyć sobie kilka różnych wersji łapek…za darmo. Serio 🙂 Czy mam łapki? Tak, normalne jak się tylko dało.