Dzisiaj chciałem pokazać Ci nader ciekawe ćwiczenie stosowane w nauce pływania żabką. Chodzi o przepływanie pod linami torowymi. Czym są te liny? Ot te „sznurki” oddzielające tory 🙂 Po co to ćwiczenie?
>Ma za zadanie nauczyć Cię rytmu wynurzania się z wody oraz głębokości zanurzenia pod wodą. Dzięki temu będziesz pływać lepiej i szybciej…w końcu o to chodzi 😉
Przejdźmy zatem do konkretów.
Jak ogólnikowo wygląda ćwiczenie przepływania pod linami torowymi?
Całe ćwiczenie troszkę będzie przeszkadzać innym użytkownikom basenu więc wpierw upewnij się czy masz 3 wolne tory by móc rozpocząć trening. Ok ale jak to wygląda? Przepływasz pod linami, ot cały motyw. Sęk w tym iż masz mało miejsca, więc nie możesz głęboko się zanurzyć. Dodatkowo masz pupą muskać linę. Ot dodatkowe utrudnienie.
Czego mnie nauczy to ćwiczenie?
Nauczy Cię płytkiej żabki, czyli stylu klasycznego. Będziesz się pilnować by nogi i biodra nie były za głęboko i nie tworzyły niepotrzebnego oporu wody (ten element pupą przy linie).
Na co warto zwrócić uwagę przy tym ćwiczeniu?
Mimo tak małej przestrzeni między linami jest czas by chwilę pod wodą płynąć. Wykorzystaj ten moment. Wiele osób w żabce nie ma elementu „ślizgania się” w wodzie inaczej nazywanego wyleżeniem. Chodzi mi o to że po uderzeniu nogami nie przechodzić od razu do kolejnego cyklu rąk tylko trochę poczekać.
Film prezentujący o co chodzi
Tak, jest nawet filmik pokazujący o co temu kamilowi chodzi 🙂
[vsw id=”qR_DdpGSO7Q” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]
Mam nadzieję iż ćwiczenie pomoże Ci w treningu żabki. Jeśli masz jakieś pytania pytaj w komentarzach. Jeśli chcesz bym odpowiedział na nie w podcaście napisz do mnie przez formularz kontaktowy albo czerwony przycisk po prawej stronie ekranu 🙂
Witaj Kamil:) Troszkę pływam żabką, ale nigdy nie udaje mi się być tak blisko lustra wody jak w tym filmiku. Nie wiem co robię źle, bo właściwie sam początek odbicie się od brzegu basenu jest ok i wówczas płynę szybciej bo jestem wyżej natomiast po kilku ruchach już jestem głębiej i nie wiem jak to ćwiczyć aby ten tyłek był bliżej lustra wody (może jest za ciężki)? i opór wody jest wówczas dużo większy i pływam chyba najwolniej ze wszystkich uczestników basenu. Może jakiś pomysł na pomoc na odległość?
Pozdrawiam Iza
Pływanie płytko jest umiejętnością którą się nabywa 🙂 Ciężki tyłek? Jesteś kobietą Twój „tyłek” jest bardziej wyporny niż męski, tutaj wręcz masz przewagę. Trenuj bycie płytko, musisz trenować balans i napełnianie płuc powietrzem bo to taki Twój pęcherz pławny 😉
Witam, po dwumiesięcznej przerwie wróciłam na basen i powrócił mój problem. Po pływaniu żabką bolą mnie plecy w odcinku lędźwiowym, czyli tak zwany „krzyż”. Czy robię coś źle? Jak mogę temu zaradzić?
Może za bardzo się wyginasz? Powinnaś się podnieść, a nie wyginać do oddechu. Ciężko stwierdzić bez materiału wideo.
Witam. Basen nigdy wcześniej nie był moja ulubiona forma aktywności. Do niedawana, ponieważ właśnie kilka tygodni temu zaczęłam regularnie pływać. Chcąc zaznajomić sie z techniką trafiłam na tę stronę i muszę powiedzieć, że od kilku dni czytam posty i po przeczytaniu każdego wpisu mam ochotę wyskoczyć z domu od razu do wody i ćwiczyc to o czym przeczytałam. Jestem zachwycona i dziekuję za wszystkie informacje!
Witam
Fajne wideo. Jego wartość można docenić kiedy ćwiczy sie jak mój instruktor mówi „wbicie do wody rękami”. Uczymy się po pracy rąk wyciągać je do przodu w pozycję horyzontalną po to by jak tylko ręce się wyprostują kopnąć nogami. Do tego dochodzi jakby lekkie falowanie całym ciałem tak by przejść po liną i zaraz się wynurzać. Muszę koniecznie spróbować!
Witam.
Bardzo ciekawe.
pływam klasykiem od kilkunastu lat i dzięki tej prezentacji dopiero zrozumiałem moje błędy.
Cześć Kamil 🙂
Nie wiem co ja robie , alew połowie basenu muszę stanąć by opocząć , bo jestem zmęczona , prosze odpowiedz na to szybko
😉
Hej,
To tak jakbys złamała nogę i przez pol roku nie chodziła. Ciało musi się przyzwyczaić. Chodzi o ekonomię ruchów. Kiedyś każdy zaczynał od 5m potem trochę więcej aż w końcu udawało się basen przepłynąć